The results, videos and comments are being up loaded to the QBA YouTube Channel now!

Keep watch as they appear...

Congratulations to everyone who took part!

QBA YouTube Channel

Adjudicator Comments (Overall Woodwind) - Matt Klohs

Open Events

Open Bb Cornet Playlist

Open Bb Trumpet Playlist

Open Bb Flugelhorn Playlist

Open Tenorhorn Playlist

Open Euphonium Playlist (General Section Adjudicator Comments)

Open Slow Melody Playlist

Masters Solo Playlist (General Section Adjudicator Comments)

Open Multi Track (General Section Adjudicator Comments)

Open Ensemble (General Section Adjudicator Comments)

Open Duet

Junior Events

(Note that for consent reasons, some junior entries will not be listed or available for viewing, but will be listed in the results.) 

Junior Under 10 - Any Brass Instrument (General Section Adjudicator Comments)

Junior Under 10 - Any Woodwind Instrument (General Section Adjudicator Comments)

Junior Under 12 - Any Brass Instrument (General Section Adjudicator Comments)

Junior Under 12 - Any Woodwind Instrument (General Section Adjudicator Comments)

Junior Under 14 - Any Brass Instrument

Junior Under 14 - Any Woodwind Instrument

Junior Under 19 - Any Brass Instrument

Junior Australian Composition (General Section Adjudicator Comments)

Results

Junior Under 10 - Any Brass Instrument

Name Band Award
Dylan Koszta   Silver
Ruben Kim QSHBA, Bayside Youth Band  
Madison Loge    
Aydan Kelly   Gold
Summer Fazen   Bronze
Charlie Jubb    

Junior Under 10 - Any Woodwind Instrument

Name Band Award
Kaitlyn Myers   Bronze
Bailey Campbell-Downey   Silver
Charlotte Tassone   Bronze
Isabelle Coleman   Bronze
Scarlett Davidson   Silver
Helena Dallimore   Gold
Elizabeth Gaske   Bronze

Junior Under 12 - Any Brass Instrument

Name Band Award
Prue Tabrett QSHBA, Bayside Youth Brass  
Nate Allom    
Spencer Lapthorn    
Olivia Burkhardt    
Evyn Sills   Gold
Max Ward Brisbane Brass Junior Bronze
Phoebe Drevermann    
Nate Baker    
Harper Hancock    
Olivia Ruffell    
Amy Carr    
Liesel Alick Brisbane Brass Junior  
Dexter Williams   Silver

Junior Under 12 - Any Woodwind Instrument

Name Band Award
Olivia Blomfield   Silver
Evelyn Mulholland   Bronze
Soyun Park   Silver
Lily Bradbury   Silver
Cayla Price   Bronze
Pravit Vinaychande QSHBA, Bayside Youth Band Silver
Charlotte Loge   Bronze
Madeline Mills   Gold
Lucy Barclay   Bronze
Anja Csepreghy   Gold
Isla Cochrane   Silver
Ava Learmonth   Bronze
Lily Edmunds   Silver
Lainey Geddes   Bronze
Kodey Hassum   Bronze
Mahalia Davidson   Gold
Aliyah Woodford   Silver
Angus Watts   Bronze
Zara   Bronze
Maya Endermann   Silver

Junior Under 14 - Any Brass Instrument

Name Band Award
Jack Gaske   Silver
Niamh Mcaleer   Silver
Levi Davidson   Bronze
Kaitiana Jocumsen   Silver
Jackson Ward Brisbane Brass Junior Gold
Adele Mitchell South Brisbane Federal Band Silver
Zoe McDougall QSHBA, Bayside Youth Band Silver

 

Junior Under 14 - Any Woodwind Instrument

Name Band Award
Zahlia Bullock   Gold
Mina Kim QSHBA, Bayside Youth Band Silver
Charlotte Secretan   Bronze

 

Junior Under 19 - Any Brass Instrument

Name Band Award
Tristan Pofandt Surfers Paradise Brass Gold
Nicola Wright Surfers Paradise Brass Bronze
Jessica Piva   Gold
Jonathan Conrad   Silver

Junior Percussion - Timpani​

Name Band Award
Harvey Hulena   Gold

Junior Australian Compostion

Name Band Award
Adele Mitchell South Brisbane Federal Band Gold
Mina Kim QSHBA, Bayside Youth Band Silver

 

Open Bb Cornet

Name Band Award
Jenny Williams Brisbane Brass 2 Bronze

 

Open Bb Trumpet

Name Band Award
Mark Smith Townsville Brass Gold

 

Open Flugelhorn

Name Band Award
Nelson Oakley Brisbane Brass Silver
Mark Smith Townsville Brass Gold
Jenny Williams Brisbane Brass 2 Bronze

 

Open Tenorhorn

Name Band Award
Don Brinkworth Maryborough Brass Gold

 

Open Euphonium

Name Band Award
Kathy Dodds Surfers Paradise Brass Band Silver
Riley Mansfield South Brisbane Federal Band Gold

 

Open Slow Melody

Name Band Award
Kathy Dodds Surfers Paradise Brass Band Gold
Nelson Oakley Brisbane Brass Gold
Riley Mansfield South Brisbane Federal Band Gold
Mark Smith Townsville Brass Gold
Alexander Cuthbert South Brisbane Federal Band Bronze

 

Masters Solo

Name Band Award
Don Brinkworth Maryborough Brass Gold

 

Open Multi-Track

Name Band Award
Alexander Cuthbert South Brisbane Federal Band Silver
Riley Mansfield South Brisbane Federal Band Gold

 

Open Ensemble

Name Band Award
Nick Rossouw,
Ben Crawford,
Matilda Gallagher,
Samuel O'Brien,
Joshua Scerri,
Noel Kingston
Northside Concert Orchestra Gold

 

Open Duet

Name Band Award
Alexander Cuthbert,
Riley Mansfield
South Brisbane Federal Band Silver
Fletcher and Adele Mitchell South Brisbane Federal Band Silver

 

Queensland Band Association

ABN: 60 795 850 027

Patron: The Honourable Paul de Jersey, AC
His Excellency the Governor of Queensland

 

   PO Box 8262 Sunnybank QLD 4109

   qbandsecretary@gmail.com

Queensland Banding

 

The QBA is affiliated with the National Band Council of Australia (NBCA).